35. rocznica NSZZ „Solidarność” – wystawa w Izbie Historii Miasta Ozorkowa

Z okazji 35. rocznicy powołania Komisji Lokalnej NSZZ „Solidarność” w Ozorkowie oraz 35-lecia wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 18 listopada nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy. Na wystawie zaprezentowana została ogólnopolska ekspozycja 586 dni stanu wojennego. Plansze wykonane zostały przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi. Na tle „pożółkłych kart z kalendarza” umieszczono najważniejsze wydarzenia, dokumenty i zdjęcia z lat 1981-1983.

Wystawa IPN upamiętnia osobiste dramaty ofiar i ich rodzin, akty sprzeciwu Polaków wobec władzy komunistycznej. Poza tym ukazane zostały obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów, a także spektakularne operacje wojskowo-milicyjne, masowe demonstracje opozycji, jak również sceny z życia codziennego Polaków w tym okresie.

Pozostała część ekspozycji dotyczy Ozorkowa, pochodzi ze zbiorów Związkowego Ośrodka Dokumentacji NSZZ „Solidarność” Region Ziemi Łódzkiej oraz ze zbiorów Pana Henryka Formickiego. Zaprezentowano dokumenty organizacji związkowych, ikonografię z lat 1980-2015, prasę, biuletyny, publikacje, znaczki i bloczki poczty podziemnej, monety, banknoty, sita drukarskie, stemple, ulotki, proporczyki oraz chusty związkowe.

Zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania wystawy w terminie do 18 lutego 2017 r. we wtorki 10.00-16.00 oraz w piątki 12.00-18.00. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 42 718 31 18/19 lub 662 515 821.

Szymon Bajor