Przemysłowy Ozorków

Historia przemysłowa Ozorkowa ma ok.210 lat, a jej początki sięgają umowy osadniczej zawartej dnia 10 grudnia 1807 r. w Łęczycy między właścicielem ziemskim Ignacym Starzyńskim a rzemieślnikami różnej profesji. Od tego momentu rozpoczyna się długa historia osady, a następnie miasta (1816), które stało się kolebką przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim.

Na otwarciu wystawy w Izbie Historii Miasta Ozorkowa zaprezentowano zbiory (dokumenty, zdjęcia, proporczyki, sztandary, plany, materiały, plansze edukacyjno-historyczne) pochodzące z Archiwum Państwowego w Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, ze zbiorów własnych Izby Historii oraz użyczone od mieszkańców. Zbiory te przybliżają historię zakładów, które znane były w całej Polsce, m.in. Towarzystwa Schlösserowskiej Przędzalni Bawełny i Tkalni w Ozorkowie, znanej później jako Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Morfeo”, Latona, Fresko lub obecnie Modesta. Całość wzbogacają szkice i obrazy Pawła Jaszczaka oraz najstarszy obraz przedstawiający „Panoramę Ozorkowa” z 1899 r. T. Wagnera. Do najciekawszych eksponatów należy narzuta z wizerunkiem Zamku Królewskiego w Warszawie. Narzuta ta została wykonana przez Włókienniczą Spółdzielnię Pracy w Ozorkowie na rzecz odbudowy zniszczonego przez Niemców w czasie II wojny światowej Zamku Królewskiego.

Przemysłowy Ozorków – pobierz

Zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania wystawy w terminie do 25 sierpnia 2017 r. w poniedziałki 12.00-16.00, we wtorki 10.00-16.00 oraz w piątki 12.00-18.00. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 42 718 31 18/19 lub kom. 662 515 821.

                                                                                                                      Szymon Bajor